Масла и греси
Главната функция е да намали триенето между частите в двигателя и трансмисията чрез смазването им. Друга не по-малко важна функция е участието в процеса на охлаждане. При циркулацията си маслото улавя микрочастиците отделени при триенето и така почиства работещите системи. Основната съставка на моторното масло (около 80%) е маслената база.
Маслата биват от минерален и синтетичен произход.
Минералните масла се получават при преработка на нефта.
Синтетичните масла се получават при използването на съвсем нов подход – базовото минерално масло се заменя с масло от синтетичен произход. Техния процес на синтез е изцяло контролиран и по този начин се получава контролирано качество и чистота на съставките на маслото.
Третия вид масла са полусинтетичните – смес межу синтетичните и минерални масла. Освен маслената база до 6% от състава на моторното масло представляват регулатори на вискозитета.
Визкозитетът е параметър, който определя поведението на моторното масло при дадена температура (има много малко общо с плътността) – благодарение на което маслото се запазва стабилно при ниска и при висока температура. Допълнително в маслото има противоизносващи, противозадирни, антипенни, антикорозионни и други присадки, осигуряващи по-дълъг живот на маслото и по-надежднофинкциониране на системите.
Основен фактор при избора на масло е познаването на средата, в която то ще бъде използвано. Всеки производител на двигател и трансмисия поставя различни изисквания спрямо маслото, смазващо системата. Част от фирмите се съсредоточават върху защитата от износване, други предпочитат масла с нисък вискозитет, които пестят гориво, а трети залагат на силната защита на сложните катализиращи системи. За да бъде идеална работата на маслото, то трябва да изпълнява конкретните изисквания на производителя.