Фарове
Светлините на автомобила гарантират безопасността и видимостта на пътя през нощта. Същевременно, известяват насрещнодвижещите се водачи за вашето присъствие на пътното платно. Какви са конструктивните особености на фаровете и отделните видове? От какво са съставени и какви видове крушки се използват? Защо да пазарувате от онлайн магазин SFK-Truck.com?
Какви са конструктивните елементи на фаровете
До края на XX век, на колите се монтираха кръгли фарове от прожекторен тип. С времето, автомобилните дизайнери започнаха да прилагат по-ергономични и аеродинамични заоблени форми на каросерията, което наложи нуждата от използване на нови по-плавни и атрактивни форми на фаровете. Днешните решения са съставени от: крушки с комбинирани дълги, къси дневни и нощни светлини, както и различни пътепоказатели.
От конструктивна гледна точка, фаровете за товарни автомобили са съставени от осветителни 12 волтови крушки. Рефлекторът с огледално покритие позволява отразяване на светлинния лъч и усилване на неговата мощност. Разсейвателят е прозрачният стъклен или пластмасов защитен елемент, предпазващ от хвърчащите камъчета, песъчинки и попадане на вода във вътрешността.
Какви видове крушки се използват
В зависимост от източниците на светлина, в съвременните леви и десни фарове на колите се срещат 12 волтови модели:
-
лампи с нажежаема жичка – една от първите технологии за генериране на светлина при подаване на 12V напрежение. Вече е остаряла и все по-малко използвана. В основата е стъклена колба с два електрода и волфрамова жичка между тях. При протичане на електрически ток тя се нагрява и свети;
-
халогени – въпреки че принципът на работа е еднотипен, експлоатационният живот на халогените е по-голям. Това се постига чрез използване на допълнителен газ в стъклената колба (йод или бром), който допринася за по-бавното разрушаване на нажежаемата жичка;
-
ксенонови (газоразрядни) – под високоволтова дъга, газът в колбата започва да свети. За нормалната работа на ксенона се изисква инсталиране на допълнително оборудване. То си заслужава, тъй като времето за експлоатация на подобни лампи е над 2000 часа;
-
LED крушки – все по-често в съвременните фарове се използват ЛЕД лампите, които са най-икономични, светят изключително ярко и с различна цветова температура. Експлоатационният им живот е най-дълъг – до над 3000 часа. Намират приложение както във външните, така и във вътрешните (салонни) светлини.
Срещат се в различните видове фарове: предните, които са основни и дневните, предназначени за повишена видимост на превозното средство при шофиране в мъгла, сняг и дъжд.
Как става настройването на светлините
За правилната настройка на фаровете, така че светлинният лъч да не заслепява идващите насреща шофьори, автомобилът се паркира на равна повърхност и срещу врата на гараж или стена. Паркирайте така, че бронята почти да докосва стената. Разстоянието от излъчвателите до земята трябва да е еднакво.
Пуснете късите светлини и маркирайте с молив или тиксо вертикалните и хоризонтални линии на светлината. Отдалечете колата на 5 метра от стената и на мястото на хоризонталните линии начертайте нови, но с 5 см по-ниско. Покрийте с нещо левия фар и чрез винтовете за регулиране, нагласете светлинния лъч на десния да съвпадне с долната линия. Повторете процедурата и с дясната страна.
С какво се отличава магазинът на SFK-Truck.com
Освен с голямото разнообразие от резервни части и аксесоари, компанията СФК Трак предлага достъпна за лесно и бързо пазаруване платформа и чести промоции с намалени цени. Клиентите ни се възползват от изгодни потребителски условия и получават преференции, като възможност за връщане или замяна на покупките, експертна консултация, бързи доставки и други.